Midsommar(2019) - آری آستر

کارگردانی و تدوین فیلم عالی‌ست، حتی روابط مابین شخصیت‌های داستان هم در فیلمنامه به خوبی چیده شده است؛ «میدسامر» تداعی‌کننده‌ی فیلم «مرد حصیری»(2006) است؛ اما رویهمرفته فیلمی حوصله‌سربر و کلافه‌کننده است؛ نمادبازی‌های فیلم و ترسیم جهانی اسطوره‌ای هم بیشتر به آن وجهی متظاهرانه بخشیده و «عمیق‌نما». ایراد کار کجاست؟ «ژانر!»؛ تلفیق و پیوند ژانرهای این فیلم مابین «هنری» (از نوع خاص) و «ترسناک» آن‌سان که بایست اتفاق نیفتاده. «رابرت مک‌کی» راست می‌گوید وقتی از فیلم‌نویس می‌خواهد حتما تکلیف خود را با ژانر فیلمش مشخص کند.

303 (2018)- هانس وینگارتنر

«303» یادآور و تحت‌تاثیر فیلمِ «پیش از طلوع»(1995) و دنباله‌هایش است؛ عاشقانه‌ای به شدت گرم و شیرین. اثرِ موفقی که به روابط عاشقانه از مناظر مختلف نگاه می‌کند و بدان می‌پردازد و در تعریف مستند و انسانی این روابط در دنیای امروز بسیار مفید به فایده و شایسته است. (تماشای آن پیشنهاد می‌شود).

-The Lake House(2006) آلخاندرو اگرستی

این هم یک عاشقانه‌ی دیگر اما با یک ایده‌ی به شدت بکر و جالب توجه! همکاری مجدد «کیانو ریوز» و «ساندرا بولاک» در نقش شخصیت‌های اصلی فیلم، خیلی خوب از آب درآمده است. فیلمی که جنسِ عشقِ آن و شکلش به داستان‌های کلاسیک نزدیک است اما چیدمان نویی دارد. چقدر زیبا عشق به نمایش درآورده شده، به آن حلاوت بخشیده و ارزش‌های انسانی‌اش را گوشزد می‌کنند.(پیشنهاد می‌شود).Pet semarty(2019)- کوین کولش

اقتباسی از رمان‌های جناب «استیون کینگ»! خیال می‌کردم در مایه‌ی‌ فیلم‌های «it» و «us» است که اصلا از آن‌ها خوشم نمی‌آید. «غبرستان حیوانات خانگی» (غلط املایی در عنوان فیلم تعمدی است) هم فیلم چشمگیری نیست ولی به هر تقدیر ردپایی از یک قصه‌گوی بزرگ در آن دیده می‌شود. راستش من این فیلم را بیشتر به خاطر تماشای بازیِ «جیسون کلارک» دیدم؛ به گمانم در آینده‌ای نه چندان دور یک بازی بسیار درخشان از او خواهیم دید! در نقش مکمل.

-The Souvenir(2019) جوانا هاگ

خوابم گرفت! حوصله‌سربر و کسل‌کننده. به زحمت تا انتهایش دوام آوردم.

 

Bird Box(2018)-  سوزان بیر

«جعبه پرنده» داستان خیلی خوبی دارد؛ روایتی آخرالزمانی. اما کارگردانش درکی نسبت به جهان دیوانه‌ها و تصاویری که می‌بینند ندارد، از این‌رو خیلی بی‌ربط و بی‌آنکه دلیلِ مناسبی در فیلمش جفت و جورکند آن‌ها را می‌کوبد. درست که دیوانه‌های این فیلم از انواع مورد علاقه‌ی من نیستند ولی واقعیت اینست که در کل اگر تصاویری را که دیوانه‌ها می‌بینند و افکاری که به ذهن‌شان می‌رسد، از دنیا گرفته و زدوده شود دیگر نه چیزی از علم می‌ماند، نه فلسفه، نه هنر و...(جنون با شعور و خردِ آفرینشگر و خلاق از نقطه‌ای به بعد همزیستی و مراوده دارد...). از پایان‌بندی‌‌اش هم خوشم نیامد، ولی رویهمرفته فیلم خوبی است و ارزش تماشا دارد به ویژه اینکه «ساندرا بولاک» هم در آن حاضر است.(پیشنهاد می‌شود).

 

 

 پی‌نگار:

معیارهای خاص و دشوارپسندی برای انتخاب این آثار و ترتیب‌شان ندارم؛ طبق عادت فیلم‌هایی می‌بینم و درباره‌ی بعضی از آن‌ها چند سطری می‌نویسم. به ویژه فیلم‌هایی که برای خودم جالب بوده‌اند، پیشنهاد می‌شود.


 

پیام رنجبران(وبلاگ سیناپس)


نقد فیلم «The Golden Glove» (2019) (اینجا)


برچسب ها: نقد فیلم Midsommar 2019 ، نقد فیلم 303 ، نقد فیلم The Lake House 2006 ، نقد فیلم Pet semarty 2019 ، نقد فیلم The Souvenir 2019 ، نقد فیلم Bird Box 2018 ، نقدهای تلگرافی ،

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات