جمعه 12 بهمن 1397

عادت، عادی و بی‌حسی

   نوشته شده توسط: پیام رنجبران    نوع مطلب :پراکنده ،
برای یک دوست!

پیام رنجبران

 

«عادت» کلاً ماجرای هولناکی دارد، شاید در نگاه نخست میزان دهشت و شدت عوارضش به چشم نیاید، ولی عادت خطی‌ست که نقطه‌ی پایانش جنایت است، چه در حق خود و چه دیگران؛ بالاخص وقتی ابتذال به‌صورت عادت و «عادی» در‌آید، بدین منوال حساسیت‌ها از بین رفته و فرد به‌سادگی بدون این‌که حسی انسانی در او برانگیخته‌ شود دست به جنایت می‌زند و زندگی دیگری را به اشکال متفاوت نابود می‌کند، از تعرض به شخصی‌ترین محدوده‌ی زندگی اشخاص، نادیده گرفتن حداقل نیازهای انسانی‌شان تا محبوس کردن افراد به‌دلیل آنچه بدان می‌اندیشند و الی ‌آخر....همه‌ی این موارد بدین دلیل است که ارتکاب جنایت برای فرد/ عامل صورت «عادی» پیدا کرده است! کراهت و زشتی‌اش از میان رفته و درست همان‌طور که فرمان قتل دیگری را صادر می‌کند می‌تواند سفارش پیتزا بدهد!

اما یکی از پدیده‌هایی که منجر به از بین رفتن تداوم «عادت» و «عادی» می‌شود «هنر» است! هنر با ویژگی‌های آشنازدایانه‌اش صورت و تسلسل امر عادی را در هم کوبیده و می‌تاراند، و با برانگیختن احساسات و عواطف انسانی، توجه آدمی را به سایر انسان‌ها و جهان پیرامونش جلب می‌کند. جایگاه هنر تا این اندازه در هر جامعه‌ای حائز اهمیت است چرا که به انسان‌ها طریقه‌ی دیدن، احساس کردن و اندیشیدن می‌آموزد. با دقت به سطح ذائقه و مرتبه‌ی محصولات ادبی، موسیقیایی و سینمایی هر کشوری به سادگی می‌توان به مناسبات درونی و زیرین آن جامعه، آنچه در ذهن مردمانش می‌گذرد، و روابطی که همیشه قدرت نهانش می‌کند پی برد! چنانچه تولیدات فرهنگی چیزی نباشد جز تداوم «عادت» و «عادی»، یعنی ترویج و تداوم و ستایش ابتذال و بلاهت باید فاتحه‌ی آن ممکلت و ملت را خواند، در چنین جوامعی مردمان با هر جنایتی که چه در حق خود و چه در حق دیگران اتفاق می‌افتد به‌سادگی کنار آمده و با آن کاملاً عادی برخورد می‌کنند بدون این‌که کوچکترین احساسی در آن‌ها برانگیخته شود. در واقع چنین جامعه‌ای بی‌حس شده و گندیده، یعنی مرده است.

 پیام رنجبران(وبلاگ سیناپس)


پی‌نگار:

نقاشی: گرنیکا (پیکاسو)برچسب ها: عادت عادی بی حسی ، بی تفاوتی اجتماعی ، عادی سازی ابتذال ، هنر و جامعه ، هنر آشنازدایی ، گرنیکا پیکاسو ، کیچ ،

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic