دوشنبه 7 فروردین 1396

اخلاقیات در حضورِ آن دیگری زاییده می‌شود!

   نوشته شده توسط: پیام رنجبران    نوع مطلب : معرفی کتاب(نقد) ،


اخلاقیات در حضورِ آن دیگری زاییده می‌شود!


یادداشت کوتاه بر کتابِ «ایمان یا بی‌ایمانی؟- مکاتبات اومبرتو اکو  و کاردینال مارتینی»

پیام رنجبرانگاهی بعضی از سوألات ذهن‌ات را مدت‌ها معطوف و مشغول به خود می‌نماید. چیزی شبیه به همان پرسش‌های بنیانی‌‌یِ، مثلاً حقیقت چیست؟! دلیل این همه اختلاف و تعارض و تضاد  میان انسان‌ها چیست؟! چاره‌ و مفر  و راهی برای متوقف نمودنِ این همه کشت  وکشتار و قتل‌عام بی‌گناهان و دشمنی چیست؟! آیا اعتقادات متافیزیکی می‌تواند منجی بشریت باشد یا اعتقاد به عقل و خرد و علم‌گرایی و در آخر، آیا انسان می‌تواند انسان را کافی باشد یا نیاز به نیرویی مافوقِ او ملزم است؟! چه چیزی مرزهای اخلاقیات را تعیین می‌نماید؟! و پرسش‌هایی از این‌ قبیل، که همیشه محلّ بحث و مناظرات میان خداباوران و خداناباوران نیز بوده است و خواهد بود، و شاید این سیاهه تا کجا؟! آری، شاید تا خودآگاهیِ نسلِ بشر!! البته اگر تا آن موقع این پستاندارِ دوپا یعنی انسان چیزی از کره‌ی زمین یا از نسل خود باقی گذارده باشد.

شاید به هر تقدیر شیوه‌ای برای مواجهه با این قبیل پرسش‌های‌ات جُسته باشی و شاید هم کلاً بی‌خیال شده باشی! اما در این اثنا خواندنِ گفت‌و‌گو و مباحثه‌ی میان این دو، در نوع خودشان اندیشمند، یعنی - اومبرتو اکو(فلسفه‌دان، رمان‌نویس، نشانه‌شناس، متخصص قرون وسطی، خداناباور...) و کاردینال کارلو مارتینی (اسقف ایتالیایی)- که هر دو‌ی‌ آن‌ها به روشنی و همچنین خودآگاه و مسلط می‌دانند درباره‌ی چه موضوعاتی صحبت می‌کنند، خالی از لطف که نباشد هیچ!  بسیار مفید به فایده باشد.  مباحثه‌ای خلاصه و مفید و مختصر با زبانی بسیار ساده و همه‌فهم و جذاب و همچنین بسیار مسالمت‌آمیز میان نویسنده‌ی رمان‌های بسیار معروفِ «نام گل سرخ» و «آونگِ فوکو» یعنی «اومبرتو اکو» با مارتینیِ اسقف؛ گفت‌و‌گویی که در عینِ حالیکه طرفین عقاید و نظرات خودشان را بیان می‌نمایند، بعد از خوانشِ آن، آدمی ممکن است به این نتیجه هم برسد که:«چه جالب! انسان‌ها می‌توانند درباره‌ی موضوعاتی که در آن با هم اختلاف عقیده‌ی اساسی دارند نیز صحبت بکنند و نیاز به خفه کردن همدیگر الزامی نیست!!».

اسقف مارتینی گفت‌و‌گوی‌اش را با چنین طرح سوألِ جالب و مهمی از «اومبرتو اکو» خاتمه می‌دهد:«انسان غیرمذهبی کجا به اشراق دست می‌یابد؟» که پاسخِ «اکو» نیز بسیار خواندنی‌ست. در ضمن این مباحثه مجموعه‌ مکاتباتی‌ست میان این دو، که به صورتِ مقاله‌هایی در یکی از روزنامه‌های ایتالیا منتشر شده و در این کتاب یعنی «ایمان یا بی‌ایمانی؟» با ترجمه‌ی آقای «علی اصغر بهرامی» از «نشر نی» در 106 صفحه گردآوری شده است.

 

پی‌نگار:

اومبرتو اکو در 19 فوریه 2016 درگذشت.


برچسب ها: نقد کتاب ایمان یا بی ایمانی؟ ، مکاتبات اومبرتو اکو و کاردینال مارتینی ، اومبرتو اکو نام گل سرخ ، اومبرتو اکو ایمان یا بی ایمانی؟ ، یادداشت کوتاه ایمان یا بی ایمانی؟ ، مناظره اومبرتو اکو و کاردینال مارتینی ، معرفی کتاب پیام رنجبران اکو ،

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic